top of page

SAVUNMA

Anasayfa/Savunma

TORK (Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu)

TORK, su üstü gemilerine veya denizaltılara karşı atılacak olan akustik güdümlü, tel güdümlü, tel güdümsüz ve dümen suyuna güdümlü torpidoları imha etmek amacıyla Aselsan tarafından geliştirilen torpidoya karşı savunma torpidosudur.

 

Proje kapsamında hidrodinamik burun formu, kuyruk formu ve ters yönde dönen pervane çifti (counter rotating propellers) tasarımı ve optimizasyonu yapılmıştır.

Yapılan tasarımlar CFD analizleri ve deniz testleri ile doğrulanmıştır.

.

ZOKA

ZOKA, bir sualtı karıştırıcı, aldatıcı sistemdir. ASELSAN tarafından geliştirilen ZOKA efektörleri, akustik güdüme sahip aktif, pasif ya da kombine modda çalışabilen bütün torpido tehditlerine karşı etkili olacak özelliklere sahiptir.

 

Proje kapsamında hidrodinamik burun formu, kanat ve pervane tasarımı ve optimizasyonu yapılmıştır.

Yapılan tasarımlar CFD analizleri ve deniz testleri ile doğrulanmıştır.

.

ZARGANA 

ZARGANA, Aselsan tarafından geliştirilmiş, kullanıcı kontrolünde otonom çalışma ve hızlı reaksiyon yeteneği ile torpidolara karşı en üst düzey savunma sağlayan denizaltılar için torpido karşı tedbir sistemidir.

ZARGANA Sistemi; hızlı reaksiyon, ihtiyaca göre 24 adede kadar farklı sayıda fırlatıcı hücre, tekli veya salvo atış, yüksek güvenilirlik, atışlarda hava çıkarmayan fırlatıcı özelliklerine sahiptir.

 

Proje kapsamında lançer için matematiksel model oluşturulmuştur. Matematiksel model deniz testleri ile doğrulanmıştır.

.

SAMUR Seyyar Yüzer Hücum Köprüsü

SAMUR Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak FNSS tarafından geliştirilmiş bir nakliye takımı ve köprü sistemidir.

 

Proje kapsamında SAMUR aracı motor bölmesi yerleşim optimizasyonu, motor bölmesi hava akış analizleri ve hidrolik yağ tankı tasarım optimizasyonu yapılmıştır.

Yapılan tasarımlar CFD analizleri ve testlerle doğrulanmıştır.

.

KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi

KUNDUZ, FNSS tarafından geliştirilmiş, temel olarak amfibi, zırhlı, paletli, 1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanılan bir istihkâm iş makinasıdır. İş makinası olarak küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarını yapabilmektedir.

 

Proje kapsamında KUNDUZ aracı soğutma hava kanalı tasarım optimizasyonu yapılmıştır.

Yapılan tasarımlar CFD analizleri ve testlerle doğrulanmıştır.

.

bottom of page