top of page

KURUCU

Anasayfa/Kurumsal/Kurucu

20170519_153213_edited_edited.jpg

Dr. Ertuğrul Alp Başeşme

Firma Kurucusu

Ertuğrul Alp Başeşme, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden 1984 yılında mezun olup, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’ne girmiştir.

1988 yılında yüksek şeref derecesi ile ODTÜ Makina Mühendisliği’nden bölüm birincisi olarak mezun olmuştur. Lehigh Üniversitesi Energy Research Center’dan aldığı burs ile, araştırma asistanı olarak 1988 yılında ABD’ye gitmiş, 1990 yılında Lehigh Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde “thermo-fluids” alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

1991-1998 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’ne doktora yapmıştır. Doktora tezini, yüksek hızlı akışların 3 boyutlu karakteristik metod ile çözümü konusunda hazırlamış, süpersonik hızlı iç akışların çözümü için bir yazılım geliştirmiştir.

1991-1998 yılları arasında Roketsan’da mühendislik geliştirme grubunda sistem mühendisi ve aerodinamik tasarım mühendisi olarak çalışmış, küçük bir ekip tarafından geliştirilen 35 km menzilli ilk yerli topçu roketinin aerodinamik tasarımı ve çok namlulu roket lançerinin sistem mühendisliği çalışmalarını yürütmüştür.

2009-2016 yılları arasında Atılım Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Uzay Mühendisliği Bölümlerinde öğretim üyesi olarak termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı transferi dersleri vermiştir.

2012-2015 yılları arasında TÜBİTAK  SAVTAG’da (Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Grubu) grup yürütme komitesi üyesi, 2016-2018 yılları arasında TÜBİTAK SAGE’de yönetim kurulu üyesi,  2015-2019 yılları arasında TÜBİTAK Uzay Enstitüsü’nde elektronik harp podu soğutma sistemi ve alt elemanlarının geliştirilmesi projesinde danışman olarak çalışmıştır.

Dönemsel işbirliği anlaşmaları kapsamında, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarına, akışkanlar mekaniği ve ısı transferi problemlerinin çözümü konusunda danışmanlık yapmaktadır.

Halen, 1997 yılında kurulan, kurucusu olduğu Punto Mühendislik firmasında çalışmakta olup, endüstride farklı sektörlerde, farklı uygulamalarda karşılaşılan termodinamik, akışkanlar mekaniği ve ısı transferi problemlerinin, analitik yöntemler, deneysel yöntemler ve CFD simülasyonları ile çözümü konusunda danışmanlık ve proje çalışmaları yapmakta, eğitim ve teknik destek vermektedir.

bottom of page